Arşiv Göze Çarpanlar

Havra sahipsiz kaldı

Fotoğraf: flckr

Kaynak: gazeteekspres

Düğmeci Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 2013 yılında restorasyonu  tamamlanan Eski Havra, 2013 yılında Gaziantep Üniversitesi’ne, 2018 yılında ise Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Devir işleminin ardından havrada görevli güvenlik görevlilerinin ayrılmasının ardından mahalle sakinleri Eski Havranın madde bağımlılarının hedefi haline geldiğini söylediler. 

Düğmeci Mahallesi’nde bulunan ve 2013 yılında Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Eski Havra Gaziantep Üniversitesi’ne devredilmişti. Yıllarca Üniversite bünyesinde kalan Eski Havra geçtiğimiz aylarda alınan karar ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Devir işleminin ardından Eski Havra’da bulunan Gaziantep Üniversitesine bağlı güvenlik görevlilerinin çekilmesinin ardından Eski Havra’ya madde bağımlısı gençlerin dadandığı iddia edildi. Düğmeci Mahallesi sakinleri geçtiğimiz gün gece geç saatlerde Eski Havra içerisine kimliği belirsiz kişiler girdiğini ve burada uyuşturucu madde kullandıklarını kaydettiler. Mahalle sakinleri, “Daha önce Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı bulunan Eski Havra’da 7 gün 24 saat güvenlik görevlileri görev yapıyordu. Ancak geçtiğimiz ay güvenlik görevlileri bölgeden çekildi. Eski Havra’nın ise Büyükşehir Belediyesine devrinin yapıldığını öğrendik. Ancak geçtiğimiz bir ay boyunca sahipsiz kalan Eski Havra’da geçtiğimiz gün geç saatlerde bazı gençlerin havraya girdiğini gördük. Buraya giren gençler, zaman zaman karşılaştığımız madde bağımlısı olan gençlerdi. Gençlerin sahipsiz kalan havraya girmesi bir kültür varlığı için tehlike oluşturuyor. Tarihi yapılara gelen madde bağımlısı gençler buralarda uyuşturucu madde kullanımı, hırsızlık gibi olaylara karışabiliyor. 2013 yılında restore edilen Eski Havra’nın eskiden olduğu gibi bakımsız ve kötü haline geri dönmemesi için korunması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nden bu kültürel varlığa sahip çıkmasını bekliyoruz.”

CİHAN:EN KISA SÜREDE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ GÖREVLENDİRECEĞİZ

Konuya ilişkin olarak gazetemize değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, “Eski Havra, Büyükşehir Belediyesine devredildi. Burayla ilgili bize herhangi bir şikayet yansımadı ancak biz burayla ilgili  mahalle sakinlerinin şikayetlerini dikkat e alarak gerekli önlemleri alacağız. Havraya en kısa süre içerisinde güvenlik görevlileri görevlendireceğiz” diye konuştu.

ESKİ HAVRA

Gaziantep’te Osmanlılar döneminde nüfusun küçük bir bölümünü oluşturan, Musevilerin Yahudi Mahallesi olarak anılan yerde cemaatleri için yeterli büyüklükte bir havraları bulunmaktaydı. Eldeki kayıtlardaki Halep Salnamelerinde Havra’nın (Sinagog) ilk yapılış tarihi 1886 olarak kayıtlıdır. Kent merkezinde Düğmeci Mahallesinde bulunmaktadır. Yapının bulunduğu parselin doğu ve batısı yoldur. Güneyde ibadet salonları, kuzeyde ise iki katlı lojman bulunmaktadır. Üç nefli ve galerili olan Havranın yan duvarlar, orta kemerlerin birkaçı ayakta olmakla birlikte çatı tamamen yok olmuş, yapılan restorasyon çalışmaları sonrası yapı tekrar ayağa kaldırılmıştır. Restorasyonun ardından Gaziantep Üniversitesi’ne devredilen Eski Havra, bugün Büyükşehir Belediyesi bünyesine katılmıştır.