Göze Çarpanlar Haberler

Fransa, Hamas saldırıları ile ilgili terör soruşturması başlattı

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İsrail’deki saldırıdan bu yana Fransa’da “yüzden fazla antisemit eylem” kaydedildiğini açıkladı.

Kaynak: Euronews

Fransa’da Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı (Pnat), İsrail’de en az 13 Fransız vatandaşının hayatını kaybettiği Hamas saldırısının ardından, terör girişimiyle bağlantılı cinayet de dahil olmak üzere ön soruşturma başlattığını duyurdu.

Pnat ayrıca aralarında çocukların da bulunduğu kişilerin organize bir çetenin parçası ve bir terör girişimiyle bağlantılı olarak kaçırılmasıyla ilgili de soruşturma açıldığını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron perşembe akşamı Hamas’ın saldırılarında 13 Fransız’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Macron televizyonda yaptığı konuşmada Fransız halkını “birlik” olmaya çağırırken Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin evlerine “güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamak için” her şeyin yapılacağını sözlerine ekledi.

Yetkililer, şu ana kadar dördü çocuk olmak üzere on yedi Fransız vatandaşının kayıp olduğunu açıklamıştı. 

İsrail soruşturmalarına paralel olarak yürütülen ve “ayna” olarak adlandırılan bu soruşturma, ölü, yaralı ya da kayıp Fransız mağdurlarla ya da yakınlarıyla görüşülmesini ve İsrail’in yürüttüğü soruşturmaların gidişatı hakkında bilgilendirilmelerini sağlayacak.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İsrail’deki saldırıdan bu yana Fransa’da “yüzden fazla antisemit eylem” kaydedildiğini açıkladı.  

Güvenlik güçleri perşembe akşamı toplam 3 bin kişinin başta Paris olmak üzere birçok şehirde Filistin yanlısı gösteri düzenlendiğini kaydetti.