Kültür Sanat

Mi Mundo En Ladino: Yeni Öğrenenler için Ladino

Yazarlarımızdan Eli Haligua ve Nesi Altaras, Karen Gerşon Şarhon ile birlikte çocuklar ve yeni öğrenenler için resimli bir Ladino kitabı hazırladı.

Mi Mundo en Ladino (Ladino’da Dünyam) Aras Yayıncılık’ın daha önce Ermenice olarak yayınladığı Paraşkharh kitabının Ladino’ya ve Sefarad kültürüne uyarlanmış hali.

Kitabın Türkçe Tanıtımı

Sefarad Yahudilerinin dili Ladino’yu öğrenmek, bu dili tanımak isteyenler için rengarenk bir yolculuk Mi Mundo en Ladino (Ladino Dünyam). Çocuklar, Ladino’yu yeni öğrenenler, öğretmek isteyenler, “Çat pat biliyorum” ya da “Anlıyorum ama konuşamıyorum” diyenler, söz dağarcıklarını genişletmeyi arzu edenler için eşi olmayan görsel bir kaynak.

Günlük hayatın kelimelerini siz rengârenk sayfalar arasında keyifle dolaşırken aktaran kitap son yıllarda Ladino’ya giderek artan ilgiye cevap veriyor. Mi Mundo en Ladino binin üzerinde kelimeyi Zeynep Özatalay ve Murat Başol’un birbirinden güzel çizimleri ve kompozisyonlarıyla aktarıyor. Kitapta mutfaktan bahçeye, sokaklardan markete, hayvanlardan mesleklere, renklerden şekillere, Yahudi kültüründen yemeklere günlük yaşamın her köşesinden kelime ve kavramlar var. Ve daha neler neler!

Sadece okunup üzerinde çalışılacak değil, aynı zamanda keyifle bakılacak bir kitap olan Mi Mundo en Ladino, dil öğrenmeyi yaratıcı bir süreç haline getiriyor.

Ladino Tanıtım

Mi Mundo en Ladino es un viaje yeno de kolores para los ke keren konoser la lingua de los Sefardis. Para kriyaturas, muevos elevos, i los ke dizen “komprendo ma no puedo avlar,”  Mi Mundo es un regalo uniko. En prezentar los kozas de la vida kotidyana, este livro responde a la resiente ola de interes en Ladino. Kon luzyas imajes de Zeynep Özatalay i Murat Başol, Mi Mundo transmite mas de mil biervos. En este livro, puedesh topar kozas del mupak i la guerta, la kaye i el pazar, los animales i los ofisyos, kolores i formas, los moedes djudios i las komidas. I mas i mas! No solo un livro para estudiar, Mi Mundo en Ladino es tambien una koleksiyon de imajes para gozar.

BURADAN ALIN: https://www.arasyayincilik.com/urun/mi-mundo/?v=ebe021079e5a