Göze Çarpanlar Haberler

Anne Frank, Google’da Doodle ile anıldı

Anne Frank’ın hayatı Doodle ile ön plana çıktı. Özel günlerde kullanıcılarına sürpriz yapan dev arama motoru Google Anne Frank’ı andı. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımının (Holokost) sembol isimlerinden biri olan Anne Frank’ın hayatı ile ilgili kesitlere yer veren Google, özel slayt görseli hazırladı.

Kaynak: Hürriyet

Amsterdam’ın Prinsengracht semtinde saklandıkları evde 4 Ağustos 1944’te yakalanan Anne Frank ve ailesinin, kim tarafından ihbar edildiği, 2. Dünya Savaşı’nın hala aydınlatılamayan sırlarından biri. Peki, Anne Frank kimdir? İşte, Anne Frank’ın hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler.

Anne Frank Googleda Doodle ile anıldı Anne Frank kimdir, ne zaman ve nasıl öldü

Anne Frank kimdir, sorusu günün öne çıkan konularından oldu. Google, 25 Haziran 2022 tarihinde Anne Frank’ın hayatı ile ilgili özel bir slayt hazırlayarak kullanıcılarına sundu. Google’ın Doodle tasarımında Anne Frank’ın hatıra defterindeki yazdığı yazılara yer verilirken soykırımla ilgili detaylar da dikkat çekti. Yahudi kökenli Alman-Hollandalı günlük yazarı olan Anne Frank’ın ölümü 2. Dünya Savaşı’nın hala aydınlatılamayan sırları arasında bulunuyor. 12 Haziran 1929 tarihinde doğan Frank’ın saklanmış olduğu ev 1960 yılında müzeye çevrildi ve günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

ANNE FRANK KİMDİR

ANNE FRANK KİMDİR?

Anne Frank 12 Haziran 1929 tarihinde Frankfurt, Almanya’da doğdu. Naziler’in Almanya’yı kontrol altına almasıyla dört buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte, hayatının çoğunu geçireceği Amsterdam, Hollanda’da yaşadı. Alman vatandaşı olarak doğdu, 1941’de vatandaşlığını kaybetti.

Yahudi kökenli Alman-Hollandalı günlük yazarıdır. II. Dünya Savaşı sebebiyle 1942’den 1944’te kadar işgal altındaki Hollanda’daki yaşamını yazdığı günlüğü daha sonra Anne Frank’in Hatıra Defteri adıyla basılmıştır. Frank bu sebeple Holokost’un en bilinen mağdurlarından biridir. Kendisi konu alan birçok kitap, tiyatro oyunu ve film bulunmaktadır.

Anne Frank Googleda Doodle ile anıldı Anne Frank kimdir, ne zaman ve nasıl öldü

Amsterdam’ın Prinsengracht semtinde saklandıkları evde 4 Ağustos 1944’te yakalanan Anne Frank ve ailesinin, kim tarafından ihbar edildiği, 2. Dünya Savaşı’nın hala aydınlatılamayan sırlarından biriydi.

Evdeki gizli bir bölmede saklandıkları süre boyunca tuttuğu günlükleri, Yahudi soykırımının (Holokost) simgelerinden biri haline gelen Anne Frank ve ailesine Nazilerin nasıl ulaştığı hiçbir zaman öğrenilemedi.

Anne Frank Googleda Doodle ile anıldı Anne Frank kimdir, ne zaman ve nasıl öldü

Frank, 15 yaşındayken Şubat 1945’te Bergen-Belsen toplama kampında tifüsten öldü. Anne’in saklanmış olduğu ev 1960 yılında müzeye çevrildi ve günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Anne Frank Googleda Doodle ile anıldı Anne Frank kimdir, ne zaman ve nasıl öldü

Toplama kampından sağ kurtulan tek aile üyesi olan baba Otto Frank, 6 milyon Yahudi’nin sistematik şekilde zulüm ve soykırıma uğramasının sembollerinden biri haline gelen günlüklerin yayınlanmasını sağladı.