Avlaremoz Ajanda

Çevrimiçi Etkinlik: Sancak Düştü: İskenderun Sancağı’ndan Hatay’a “Ermeni Meselesi”

Serdar Korucu, Aras Yayıncılık tarafından yayınlanan yeni kitabı Sancak Düştü: İskenderun Sancağı’ndan Hatay’a “Ermeni Meselesi” etkinliğiyle okurlarıyla buluşacak. Toplantı 18 Şubat Perşembe günü saat 20.00’de.

Ayrıntılar:

18 Şubat Perşembe, 20:00, Skype 

Sancak Düştü: İskenderun Sancağı’ndan Hatay’a “Ermeni Meselesi

Konuşmacı: Serdar Korucu

Katılmak için: 0534 351 4463 Skype: burak.budem_1

Toplantıyı düzenleyen: Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP)

Facebook etkinlik

Kitap hakkında:

1930’lu yıllar boyunca, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dikkati sınır boylarında, özellikle de Hatay, İskenderun ve çevresindeki bölge üzerindeydi. Ermeni nüfusun tüm hareketleri de yakından izleniyordu, zira bölgedeki tüm taraflar içinde Ermeniler önemli bir nüfusa sahipti. Ancak, 1939’da Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması kesinleştiği andan itibaren, hiçbir şey Ermenileri bölgede tutmaya yetmedi, çünkü geçmişin yaraları hep belleklerdeydi. Bu çalışma, Türkiye’nin Hatay’a veya Sancak’a dair perspektifini gazete haberleri ve köşe yazıları üzerinden kronolojik olarak ele alıyor. Köşe yazarlarının ve gazetecilerin sesini doğrudan aktarmak adına alıntılara yer verirken, Türkiye basınında Sancak konusunda gündem olan makale ve belgeleri, aktörleri aracısız olarak aktarıyor. Gazetelerden yansıyanları anılar, döneme ve bölgeye dair akademik çalışmalar ve arşiv belgeleriyle harmanlayarak okurun ilgisine sunuyor. Sancak Düştü, sadece Hatay Meselesi’ni değil, Cumhuriyet’in ilk dönemini anlamak için de çok değerli bir kaynak.

Avlaremoz’un resmi bir görüşü yoktur. Yayımlanan yazılar, yazı sahibinin kendi görüşleridir. Çok sesli bir platform olma amacı taşıyan Avlaremoz’da, nefret söylemi içermedikçe, farklı düşünceler kendisine yer bulmaktadır.