Arşiv Göze Çarpanlar

Graz Üniversitesinde ‘Türk Yahudileri’ Sempozyumu

18-19 Haziran tarihlerinde Avusturya Graz Üniversitesinde ‘Jewish-Turkish Entaglements’ başlıklı bir sempozyum düzenlendi.

Kaynak: Şalom

Kerem Öktem ve İpek Yosmaoğlu’nun organizasyonunda düzenlenen sempozyuma farklı ülkelerden Türk Yahudileri ile ilgili çalışmalar yapan akademisyen ve aktivistler katılırken, Türkiye’den de Şalom Gazetesi’ni temsilen Mois Gabay, Avlaremoz platformunu temsilen Betsy Penso, yazar ve tarihçi Rıfat N.Bali, geçtiğimiz yıl “İstanbul’da Az(ınlık) Olmak: Gündelik Hayatta Rumlar, Yahudiler, Ermeniler” kitabı yayınlanan ve azınlıklar üzerine çalışmalarını sürdüren Özgür Kaymak katıldı. Ayrıca İsrail’deki Türkiyeliler’den Tel Aviv Üniversitesi Moshe Dayan Center Öğretim Üyesi Dr. Hay Eytan Kohen Yanarocak ve Northwestern Üniversitesinden de Mahmure İdil Özkan sunumları ile sempozyuma katkıda bulunanlar arasındaydı.

Stanford Üniversitesinden tarih profesörü Aron Rodrigue’in ana konuşmacı olarak davet edildiği sempozyum, Rodrigue’in geçmişten günümüze Türkiye Yahudileri üzerine gerçekleştirdiği konuşma ile başladı. Rodrigue konuşmasında özellikle ‘500 yıllık misafirlik’ kavramının günümüzdeki yansımalarını irdelerken Türkiyeli Yahudilerin tarihsel gelişimini de katılımcılara aktardı. Rıfat N. Bali ise ‘Valizlerimizi Toplamaya Başlayalım mı?’ ve ‘Bir Milyon Dolarlık Soru: Bir Türk Yahudi’si Aynı Anda Hem Türk Hem Yahudi Hem De Siyonist Olabilir mi?’ başlıkları ile iki ayrı panelde iki sunum gerçekleştirdi. Betsy Penso, Avlaremoz platformunun gelişimini, karşılaştıkları tepkiler ve faaliyetlerini aktarırken, Mois Gabay geçtiğimiz yıl Libra Yayınları’ndan çıkan ‘Genciz, Türk’üz, Yahudiyiz, Yerli Yabancı Değiliz – Türk Yahudi Gençleri Anlatıyor’ kitabında bir bölüm olarak yer alan ‘Türkiye’de Yahudi Olmak: Moşe ile Musa arasında gidip gelmek’ başlıklı konuşması sonrası Şalom Gazetesi’nin misyonu üzerine kısa bir sunum gerçekleştirdi.

Sempozyumun diğer ilgi çeken sunumları arasında Özgür Kaymak (İstanbul Üniversitesi) İstanbul’daki Türkiye Yahudilerinin Politikaya Katılımlarında Nesilsel Bir Karşılaştırma, Mahmure İdil Özkan (Northwestern Üniversitesi) Zaman ve Etkilenme Politikası: Dil Kaybında Anlatı Takibi, Marcy Brink Danan (Hebrew Üniversitesi) Sanal Türkçe: Yurtdışında Yaşayanların Buluşmalarından, Facebook Sayfalarından, Whatsapp Gruplarından ve Ulusal Kozmopolitanizm Sitelerinden Görüntüler, Marc Baer (London School of Economics) Mustafa Kemal Atatürk’ten Fetullah Gülen’e: Türkiye’de ‘Gizli Yahudi’ Korkusu, Turkay Salim Nefes (Oxford Üniversitesi) Türk Politikasında Yahudi-Karşıtı Davranışların Temelleri de yer aldı. Türkiye, Yahudiler ve Holokost kitabının yazarı, Türkiye’de Holokost’un bir propaganda malzemesi olarak kullanıldığına dair getirdiği eleştirel bakış açısı ile dikkat çeken Corry Guttstadt (Hamburg Üniversitesi) ise ‘Avrupa’daki Türkiyeli Yahudi Diasporası – Türkiye’yle İlişkiler ve Türkiye’den Beklentiler’ isimli sunumu ile sempozyuma katılanlar arasındaydı. Sempozyum, ortak temenniler ve paylaşımlar ile son buldu.