Göze Çarpanlar

Garo Paylan’a suikast soruşturmasında takipsizlik kararı verildi

Kaynak: Kronos

HDP’li Garo Paylan’a silahlı saldırıda bulunmayı planladıklarını, ancak vazgeçtiklerini açıklayan, Alaattin Çakıcı’nın eski avukatı Sinan İnce hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a TBMM’de silahlı saldırıda bulunmayı planladıklarını, ancak vazgeçtiklerini açıklayan, Alaattin Çakıcı’nın eski avukatı Sinan İnce hakkındaki soruşturma tamamlandı.

T24‘ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Paylan’ın suç duyurusu üzerine İnce ve saldırıyı azmettirdiğini belirttiği, Necip Hablemitoğlu suikastı sanığı Levent Göktaş hakkında başlatılan soruşturmada, şüpheli ifadesi bile alınmadan takipsizlik kararı verildi. Kararda, Göktaş ve İnce’nin örgüt üyeliği kaydı olup olmadığının emniyete sorulduğu, bulunmadığı yanıtı geldiği, TBMM’nin de olayın kamera görüntülerini ve İnce’nin Meclis’e silahla girdiğine dair kayıt bulamadığı ifade edildi.

“AĞZINDAN KÖPÜKLER ÇIKTI SİNİRDEN”

Çakıcı’nın eski avukatı İnce, sosyal medya hesabından, “#MustafaLeventGöktaş: Sene 2016, TBMM’ye silah sokturup Garo Paylan’ı vurdurup azmettireni Alaattin Çakıcı, faili MHP gösterecektin. Bana planı yaptırdın, iş milletvekili danışmanından döndü. Ağzından köpükler çıktı sinirden. Sonra kimleri kullandın? Kılıçdaroğlu kimden, neden yumruk yedi? Anlat” paylaşımı yapmıştı.

Paylan, bunun üzerine konuyu TBMM Başkanlığı’na taşıdı, savcılığın resen harekete geçmemesini eleştirdi. Paylan’ın yaptığı açıklamaların ardından İnce, bir paylaşım daha yaparak, “Müptezel Garo Paylan. Yapacak olsak yapardık. Kahraman yapmak istemedik seni. Yoksa iki defa önümüze düşürdük yürürken seni Meclis’te. Şans eseri hayatta kaldım diye mağdur edebiyatı yapma. Ben öldürtecektik mi yazmışım, iki dizinden topaldın. Burası Türk toprakları, haddini bil” ifadelerini kullanmıştı.

“SAVCILIK, İFADE BİLE ALMANDAN TAKİPSİZLİKLE KAPATTI”

TBMM Başkanlığı ise Paylan’ın başvurusuna iki ay sonra yanıt verdi. Başkanlık, “İnce’nin silahla Meclis’e girdiğinin tespit edilmediğini, ziyaret bilgilerinin paylaşılamayacağını, kamera kayıtlarına ise ulaşılamadığını’ belirtti. Suç duyurusunu daha sonra işleme alan savcılık, soruşturmayı ifade bile almadan takipsizlikle kapattı.