Arşiv Avlaremoz Ajanda Göze Çarpanlar Haberler

Türk Musevileri Müzesi’nden Pesah daveti

© 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Koleksiyonu

Kaynak: Serdar Korucu / CNN Türk

Yahudilerin Mısır esaretinden kurtuluşunun kutlandığı Pesah Bayramı başladı. 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, ziyaretçilerini 19 Nisan’da Pesah Sederi’ne davet ediyor.

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi bu yıl ilk kez Pesah Sederi-Düzeni için kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Müze, Mısır’dan çıkışın anısına okunacak dualarla Pesah (Hamursuz) yemeklerinden oluşan bir menüyü ve geleneklerini paylaşmaya davet ediyor.

19 Nisan’da saat 12.30’da düzenlenecek etkinlikte kontenjan sınırlı ve katılım ücretli. Müzedeki Pesah Sederine kayıt için [email protected] adresine mail atmak yeterli.

Sekiz gün süren Pesah, İsrailoğulları’nın Mısır’daki köleliklerinden kurtulmalarının ve özgür bir halk haline gelmelerinin yıldönümü olarak kutlanır. Sözcük anlamı itibariyle “Atlama / Pas geçme” olan Pesah, Mısır ilk doğanlarına getirilen cezanın İbrani ilk doğanlarını etkilemeden geçmesine gönderme yapmakta.
Pesah sofrasında yenilen her şeyin bir anlamı bulunuyor. Hamursuz Bayramı boyunca mayalı hamur yenilmiyor. Mısır’da Yahudilerin kölelik döneminde “fakirlik ekmeği”, özgürlüğe doğru çıktıklarındaysa “özgürlük ekmeği” olarak yedikleri, hamurun mayalanmasının beklenmeden hazırlanan “matsa” sofralarda yer alıyor.

Ayrıca hem neşe ve sevinci hem de Yahudilerin atalarının esaret günlerinde yaşadıkları zorlukları ve akıttıkları ‘kan’ı simgeleyen şarap, dökülen gözyaşları ve ter için tuzlu su veya kaşer Lepesah – Pesah süresince tüketilmesi uygun-  sirke, özgürlüğün tadını hatırlatan, ezilmiş elma, kuru üzüm, tarçın, hurma ve kırmızı şaraptan oluşan “haroset”, bayram kurbanı anısına haşlanmış katı yumurta “betsa” Pesah Sederinde yer alanlardan bazıları…