Arşiv Haberler

Bugün Sivas Katliamı’nın Yıldönümü

Tarihe Madımak Katliamı olarak geçen olaylar 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında yaşanmıştı. Bir sağcı grup, devlet kuvvetlerinin gözetiminde Madımak Oteli’ni ateşe vermişlerdi. İçlerinde çocukların da bulunduğu çoğu Alevi 33 kişi ve iki otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak ölmelerine yol açmıştı. Ölenlerin çoğu festivale katılmak için Sivas’ta bulunan sanatçı, yazar ve akademisyenlerdi.


Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş… Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır… Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır.” diyerek ‘yüreklere su serpmis’; dönemin Başbakanı Tansu Çiller ise daha da ileri giderek “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir.” diyebilmişti.


Aziz Nesin’in Festival’den önce bir röportaj sırasında Müslüman olmadığını söylemesini ve Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabını Türkçeye çevirmesini bahane olarak kullanan sağcılar, otelin çevresini sarmışlar ve ardından da ateşe vermişlerdi. Bütün bunlar olurken yardım için yapılan tüm çağrılar cevapsız kalmış, olayların ardından tutuklananlar da birer birer serbest bırakılmışlardı.


Dönemin yükselen yıldızı Refah Partisi, saldırı sebebiyle tutuklananlara büyük destek vermiş, daha sonra da iktidar oldukları dönemde pek çoğunun salıverilmesini sağlamıştı. Sanıkların avukatlığını üstlenenler arasında, daha sonra Adalet Bakanı olacak Şevket Kazan da vardı. Bakanlığı sırasında saldırganları hapishanede ziyaret etmekten bile imtina etmedi. Saldırganların avukatlarının pek çoğu Refah Partisi üyesi ve yöneticisiydi.


Saldırganların avukatları daha sonra AKP ve Saadet Partisi’nde üst düzey yönetim görevlerine geldiler, pek çoğu AKP’den milletvekili ya da bakan oldular. Dönemin Sivas Valisi Temel Karamollaoğlu daha sonra Saadet Partisi başkanlığına kadar yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, neredeyse hiç kullanmadığı af yetkisini kullanarak katliamın asli faillerinden olan Hayrettin Gül’ün ömür boyu hapis cezasını kaldırdı. Sivas katliamı davası 2023 yılında zamanaşımı kararıyla düşürüldü.


Grup oteli yakarken çevresinde toplanan yığın “Türkiye Müslüman” sloganları ve zevk çığlıkları atarak otelin yanışını izlemişlerdi. Daha sonra ortaya çıkan kimi itirafçı askerler, olayların Özel Harekat Dairesi’ne bağlı paramiliter güçler tarafından planlanıp, uygulandığını ancak daha sonra kontrolden çıktığını itiraf etmişlerdi.


Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında öldürülen katılımcılar:
Muhlis Akarsu (45) Muhibe Akarsu (44) Gülender Akça (25) Metin Altıok (53) Mehmet Atay (25)
Sehergül Ateş (30) Behçet Sefa Aysan (44) Erdal Ayrancı (35) Asım Bezirci (66) Belkıs Çakır (18)
Serpil Canik (19) Muammer Çiçek (26) Nesimi Çimen (62) Carina Cuanna Thuijs (23)
Serkan Doğan (19) Hasret Gültekin (22) Murat Gündüz (22) Gülsüm Karababa (22)
Uğur Kaynar (37) Asaf Koçak (35) Koray Kaya (12) Menekşe Kaya (15) Handan Metin (20)
Sait Metin (23) Huriye Özkan (22) Yeşim Özkan (20) Ahmet Özyurt (21) Nurcan Şahin (18)
Özlem Şahin (17) Asuman Sivri (16) Yasemin Sivri (19) Edibe Sulari (40) İnci Türk (22)

Öldürülen otel çalışanları:
Ahmet Öztürk (21) Kenan Yılmaz (21)