Arşiv Haberler Holokost

Selanik’te Yapılması Planlanan Holokost Müzesi İçin Çalışmalar Hızlanıyor

Faşizm ve ırkçılığa karşı bir sembol olması ve kent hafızasını yaşatması amacıyla Selanik’te yapılması planlanan Holokost Müzesi için çalışmaların çok yakında hızlanacağı duyuruldu. Anıt müze Selanik Yahudilerini toplama kamplarına taşıyan trenlerin kalktığı liman bölgesi yakınına inşa edilecek. Müze inşa önerisi 2016 yılında ortaya çıkmış ve dönemin Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’in desteğini almıştı. Fakat o zamandan bugüne kayda değer bir gelişme yaşanmamıştı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde inşaat alanı temizlendi, ruhsat alındı ve işlemlerin başlaması için zemin oluşturuldu. Selanik Yahudi Cemaati Başkanı David Saltiel:
“Alanın temizlendiği ve şantiye şartlarının oluşturulduğu aşamaya geldik. Elektrik ve su gibi temel konuların çözülmesi de an meselesi. Ben de inşaat makinelerinin çalıştığını görmeyi dört gözle bekliyorum. Yedi yıldan fazla oldu bekleyişimiz ve sanırım artık zamanı geldi.” açıklamasında bulundu.
Müze yaklaşık olarak 9000 metrekarelik bir alanda etrafı ağaçlandırılarak yapılacak. İçerisindeki kalıcı ve süreli sergilere ev sahipliği yapabilecek bölümleri, arşiv, eğitim ve araştırma alanları ile ziyaretçilerini ağırlayabilecek.
Müze’nin her yıl 500.000’den fazla ziyaretçi çekeceği tahmin ediliyor.

Haber Kaynağı: https://www.thessnews.gr/reportaz/mouseio-olokaftomatos-to-proto-vima-gia-to-mnimeio-symvolo-egine-foto/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1iMSaLjTJ5UfAuAIALaR1kEYB4e2PT4tsTjFPrI6jwW0MscsRxbp-8nyk_aem_AV2vHoNgnht1arNO6pr7MaBIjmNLZhr8Z94flgThE5YYut3qrAtx4BRkFCv7eLOEL2iE3tax-KNIEentKfywxAnj