Afedersin Antisemit Arşiv Haberler

Erdoğan konuşmasında Yahudi vatandaşları koz olarak ortaya koydu

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın twitter üzerinde yaşadığı tartışmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’daki açılış töreninde Netanyahu’ya çıkışırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atacak ifadeler kullandı.

Ey Netanyahu kendine gel, sen zalimsin, sen 7 yaşındaki Filistinli yavruları katleden zalimsin, sen kadınları hücrelere mahkum eden zalimsin. 7’den 70’e binlerce insanı hücrelere tıkayan zalimsin. Sadece bizim değil aynı zamanda Hristiyanların da kutsal mabedine, Kubbet-üs Sahra, Haremi Şerif, buralar bizim için kutsal. Senin askerin, polisin postallarıyla buralara giriyor. Tahrik etme. Biz bu ülkede hiçbir Musevi’ye zulüm etmedik, hiç bir sinagoga kalkıp da sizin yaptıklarınızı yapmadık. Bizi tahrik etme. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz ama hesabını uluslararası arenada size soracağız.” ifadelerini kullanan Erdoğan, Netanyahu ile yaşadığı gerilimli dış politikasında Yahudi vatandaşları koz olarak sunmuş oldu. Netanyahu’nun tahrikleri devam ederse kendi ülkesinde yaşayan Yahudiler’e zulüm edilebileceği, sinagoglara yönelik müdahalelerin olabileceği imasını barındıran ifadeler antisemitizmin yüksek olduğu Türkiye’de halkı kin ve düşmanlığa da tahrik etmektedir.

İsrail’de yaşanan olaylardan sonra Neve Şalom Sinagogu’na yürüyüşlerin düzenlendiği, sinagogların kapılarının tekmelendiği, ibadethanenin kapısına ‘yıkılacak mekan’ pankartının asıldığı bir ülke ikliminde, bu tür ifadeler, İsrail’in uyguladığı politikalar ile ilgisi olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Yahudiler dış politikada koz olarak kullanılacak rehineler değil, ülkenin eşit yurttaşlarıdır.

2 comments on “Erdoğan konuşmasında Yahudi vatandaşları koz olarak ortaya koydu

  1. […] 2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaşadığı tartışmanın sonucunda Türkiye’de yaşayan Yahudilerin güvenliği konusunda tehditler savunarak Yahudileri koz olarak ortaya koymuştu. […]

  2. […] 2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaşadığı tartışmanın sonucunda Türkiye’de yaşayan Yahudilerin güvenliği konusunda tehditler savunarak Yahudileri koz olarak ortaya koymuştu. […]

Comments are closed.