Haberler

Kiliseye silahlı saldırıda ölen Cihan’ın ablası: Yüzde 80 engelliydi, melek gibiydi

Dün sabah saatlerinde Büyükdere’de bulunan Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne düzenlenen ve bir kişinin ölümüne sebep olan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi. IŞİD’in telegram hesabından yayınlanan mesajda örgütün “Yahudi ve Hristiyanların hedef alınması için örgüt liderleri tarafıdan çağrı”ya uyulduğu belirtildi. IŞİD’in yayınladığı mesajda saldırıyı gerçekleştiren kar maskeli iki kişinin de fotoğrafları paylaşıldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya her iki zanlının da gerçekleştirilen bir baskında yakalandığını birinin Tacik diğerinin Rus kökenli olduğunu ve DAEŞ bağlantısı bulunabileceğini belirtti.

Hayatını kaybeden Tuncer Cihan’ın yüzde seksen zihinsel engelli, bekar, emekli ve Müslüman olduğu belirtildi. Olay tanıklarından biri, Cihan’ın saldırganlara tepki göstermesinin ardından kurşunları hedefi olduğunu aktardı.

“Anneme söylemedik, ameliyat olacak sanıyor”

Cihan’ın ablası Özlem Cihan’ın, Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar ve Ali Rıza Akbulut’a verdiği röportajda: “Tuncer yüzde 80 zihinsel engelliydi, doktor bile rapor verirken melek o demişti. 5 yaşındaki bir çocuk aklına sahipti. Müslüman, emekli, bekârdı. Annemle kalıyordu. Bugün de 2 aydır gittiği bu kiliseye gelmiş. Cemaat de çok seviyormuş onu. Kilisede vakit geçiriyor, yemek yiyormuş. Melek gibi birini öldürdüler. Henüz anneme söyleyemedik, kadıncağız çocuğunu ayağından ameliyat olacak sanıyor” dedi.

Avukat Afşin Hatipoğlu: Polonya Başkonsolos’u da kilisedeydi

Kilise’nin avukatı Afşin Hatipoğlu, Polonya Başkonsolosu’nun ailesiyle beraber saldırı esnasında kilisede bulunduğunu söyledi. Hatipoğlu, şunları dile getirdi: “Bu cinayetin her boyutu devlet yetkilileri eliyle soruşturulmaktadır. Cinayetin dışında ayin sırasında başkaca bir yaralanan şahıs olmamıştır. Polonya Başkonsolosu da ayinde çocuklarıyla içerideydi. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere İstanbul Valisi, İçişleri Bakanı, İBB Başkanı ve İstanbul Emniyet Müdürü olmak üzere bütün devlet yetkilileri kiliseye başsağlığı mesajı iletmiş ve yanlarında olduğunu söylemiştir. Süreç çok hassastır. Biz devletimizin bu aşamadaki desteğine teşekkür ediyoruz.