Afedersin Antisemit

#AyasofyaCamii Üzerinden Antisemit Mesajlar – Serdar Korucu

Danıştay’ın Ayasofya için 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ardından #AyasofyaCamii etiketi Twitter’da en çok paylaşılanlar arasında yer aldı. Paylaşılan mesajlar arasında antisemit içerikli olanlar da vardı.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay kararının gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde bulunduğu, cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Danıştay’ın kararı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kararnameyi imzaladı. Böylece Ayasofya cami olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Erdoğan bu kararı sosyal medya hesabından “Hayırlı olsun” ifadeleri ile duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Kararı TBMM Genel Kurulu’nda da okundu.

Kararın ardından Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması da yaptı, “Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazıyla birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz” dedi.

Ayasofya kararı sosyal paylaşım platformlarının gündemindeydi. Twitter’da paylaşılanlar arasında antisemit içerikli mesajlar da bulunuyor.

21 comments on “#AyasofyaCamii Üzerinden Antisemit Mesajlar – Serdar Korucu