Arşiv Haberler

Kayseri’de Suriyelilere yönelik saldırıların ardından Hatay, Antep, Konya, İstanbul ve Urfa’da da benzer saldırılar düzenlendi.

Suriyeli sığınmacılara yönelik pazar akşamı Kayseri’de Danişmentgazi Mahallesi’nde başlayan saldırılar, bir gün sonra pek çok şehirde tekrarlandı. Kayseri’de saldırılar sabah saatlerinde durdu. Ancak akşam saatlerinde kalabalık bir grup aynı mahallede “Ülkemde mülteci istemiyorum” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Antep’te Türkiye bayrakları taşıyarak tekbir getiren kalabalık bir grup, Suriyelilere ait araçları tahrip etti. Suriyelilerin yaşadığı mahallelerde elleri sopalı saldırganlar kol gezerken, Suriyeli bir genç etrafını saran kişiler tarafından bıçaklandı. Suriyeliler’in yaşadığı bir ev içeride insanlar olmasına rağmen ateşe verildi.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Kocavezir ve Mirzaçelebi mahallelerinde ırkçı saldırılara karşı Suriyeli esnaflar kepenk açmadı. Irkçı grup “Suriyeli istemiyoruz” sloganlarını atıp, kentte destek turları attı. Suriyelilerin saldırı riskine karşı evlerine kapandığı öğrenildi.

Hatay’ın Reyhanlı, Urfa’nın Akçakale, İstanbul’un Sultanbeyli mahallelerinde ırkçılar, Suriyelilere ait olduğu bilinen dükkanlara saldırdı.

Bursa’da ırkçı gruplar Suriyelileri hedef alan sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Gruplar, Altıparmak ve Çarşamba mahallelerinde toplanarak, “Ne mutlu Türk’üm diyene” ve “Türkiye Türktür, Türk kalacak” sloganları attı, havai fişekler ve torpillerle mültecilere gözdağı verdi.