Arşiv Haberler

Dağıstan’da Kilise ve Sinagoga Düzenlenen Saldırılarda 20 Kişi Öldü

Rusya’ya bağlı Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Dağıstan’da polis karakollarına, kiliselere ve bir sinagoga düzenlenen saldırılarda çoğu polis memuru ve beşi de silahlı saldırgan olmak üzere 25 kişi öldü. Pazar akşamı gerçekleşen saldırının ardından en az 46 kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Çeçenistan’a komşu, çoğunluğu Müslüman olan Dağıstan’da üç günlük yas ilan edildi. Planlı görünen saldırılar, Ortodoksların Pentecost festivalinde Derbent ve Mahaçkale şehirlerini hedef aldı; öldürülenler arasında Derbent’te 40 yıldan fazla bir süredir görev yapan Peder Nikolai Kotelnikov adlı bir Ortodoks rahip de var.

Rus medyası, Pazar günü yerel saatle 18:00 sularında silahlı kişilerin, kadim bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan Derbent’teki bir Ortodoks kilisesi ve bir sinagoga otomatik silahlarla ateş açtığını bildirdi. Kele-Numaz Sinagogu çıkan yangında büyük hasar gördü. İki silahlı kişinin daha sonra yakınlardaki bir binaya çekildikleri söylendi, polis daha sonra burada öldürüldüklerini söyledi.

Saldırganlar Mahaçkale sinagogunun yakınındaki bir polis karakoluna da saldırı düzenledi. Saldırganların kimlikleri resmi olarak belirlenmemiş olsa da, Rus medyası silahlı kişiler arasında polis tarafından gözaltına alınan Sergokala ilçesi başkanı Magomed Omarov’un iki oğlunun da bulunduğunu bildirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım ve Dağıstan’a düzenlenen saldırılarda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilediğini söyledi. Rus haber ajansları Pazartesi sabahı, saldırıların ardından başlatılan terörle mücadele operasyonunun artık sona erdiğini bildirdi.