Arşiv Haberler

‘İsrail Soykırım Yapıyor’ dediği için İsrailli Profesör işinden oldu

Stockton Üniversitesi’nde Holokost ve Soykırım Çalışmaları profesörü olan İsrailli akademisyen Raz Segal yakında Minnesota Üniversitesi’nde yeni işine başlayacak, orada Holokost ve Soykırım Çalışmaları merkezinin direktörü olacaktı.

Ancak merkezin yönetim kurulundan iki kişinin şiddetli protestosu ve istifası üzerine üniversite Prof Segal’ın işe alımını durdurma kararı verdi.

Kararın sebebi Raz Segal’ın Ekim ayında Jewish Currents dergisine yazdığı ve Avlaremoz’da Türkçe olarak yayınlanan ‘Ders Kitabı Niteliğinde Bir Soykırım Vakası‘ adlı yazısı. Bu yazıda Segal Gazze’de devam eden olayları ‘Gözlerimizin önünde cereyan eden bir soykırım vakası olarak’ olarak nitelemişti ve şöyle devam etmişti:

‘Bunu, İsrail’in Filistinlilere yönelik kitlesel şiddeti hakkında uzun yıllar yazmış bir soykırım uzmanı olarak söylüyorum. İsrail’deki yerleşimci sömürgeciliği ve Yahudi üstünlükçülüğüİsrail silah endüstrisini güçlendirmek için Holokost’un çarpıtılması, İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddetini meşrulaştırmak için antisemitizm suçlamalarının silah haline getirilmesi ve İsrail apartheidının ırkçı rejimi hakkında yazdım. Hamas’ın Cumartesi günü gerçekleştirdiği ve 1,000’den fazla İsrailli sivili katlettiği saldırının ardından şimdi de kötünün kötüsü gerçekleşiyor.’

Merkezin yönetim kurulu üyelerinden Fransızca profesörü Bruno Chaouat yazdığı bir mektupta Segal’ın yazdıklarının merkezin temel misyonuyla çatıştığını ileri sürdü. Chaouat’a göre Professor Segal “İsrail’i soykırımla suçlayarak Hamas suçlarını meşrulaştırıyor ve bu nedenle görevini yerine getiremez. Antisemitizm tarihini anlamıyor ve Kurumun temel görevi Yahudilerin imhası konusunda eğitmek ve Segal antisemitizmin tarihinin özgüllüğünü anlamıyor.”

Yazar Seth Ackerman’ın Twitter’da hatırlattığı üzere Segal’ın araştırma konusu Romanya’nın Rutenya bölgesindeki Yahudilerin imhasıydı. Karpat Dağlarında Soykırım adlı kitabı alanında önemli bir boşluğu doldurmuş ve ilgili dergilerde pozitif yorumlarla karşılanmıştı.

Henüz Raz Segal duruma dair herhangi bir açıklama yapmadı. İşe alımın durdurulmasının ne kadar süreceği de şimdilik belirsiz.