Arşiv Haberler

Netanyahu’nun üst düzey yardımcısı ailelere, İsrail’in tüm rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma için savaşı bitirmeyeceğini söyledi.

Kaynak: Times of Israel
Çeviri: Avi Haligua

Bugün İsrail televizyon kanalı Kanal 12’nin yayınladığı alıntıya göre, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, Gazze’de tutulan rehinelerin yakınlarına, Hamas’ın 7 Ekim’den bu yana elinde tuttuğu tüm rehineleri serbest bırakması karşılığında dahi savaşı sona erdirmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Ancak habere göre Hanegbi, toplantıda ailelere hükümetin insani kategorideki rehinelerin geri dönüşü için yakın gelecekte “birinci aşama” anlaşmasına varabileceğini düşündüğünü söyledi.

Haberde ayrıca, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun en yakın yardımcılarından biri olan ulusal güvenlik danışmanının akrabaları azarladığı ve hakaret ettiği, bir kadın akrabanın da toplantıdan gözyaşlarıyla ayrıldığı belirtildi.

Hamas, İsrail’in yeni bir rehine anlaşmasının temel unsuru olarak savaşı sonlandırmasını defalarca talep etti.

Kanal 12, Hanegbi’nin ailelere şunları söylediğini aktardı: “Anlaşmanın ilk aşaması olan insani aşamayı birkaç ay içinde başaracağız. Bu, ne aylar ne de yıllar sürecek.”

Ancak Hanegbi habere göre toplantıda şu sözleri de sarfetti: “Bu hükümetin anlaşmayı tamamlamayı başaracağına inanmıyorum. Bu hükümet tüm rehinelerin iadesi için savaşın durdurulması yönünde bir karar almayacak. Ekim 2027’de bir 7 Ekim’in daha yaşanmaması için mücadeleye devam etmeliyiz” dediği bildirildi.

Hanegbi, “Rehineler haftalar veya birkaç ay içinde geri dönmezlerse alternatif bir planımız yok.” “Gazze’de ve kuzeyde savaşmaya devam edeceğiz ve sonra yeniden değerlendireceğiz” dedi.  

Bu sözlere yanıt olarak katılımcılardan birinin “O halde biz kaybolduk” dediği, Hanegbi’nin de cevap olarak “doğrudur” dediği aktarıldı.

Kadın katılımcılardan birinin, insanlara yüzme havuzu inşa etmeleri için verilen paranın savaş için harcanmaması gerektiğini söyleyerek, hükümeti protesto ettiği bildirildi. Kanal 12’nin söylediğine göre bu yorum Netanyahu’yu hedef alıyordu.

Hanegbi’nin şu cevabı verdiği bildirildi: “Onun 10 havuz yapacak parası var. Bunlar söylenmemesi gereken iğrenç şeyler.” Bunun bu tür tartışmalar için uygun bir konu olmadığını ve kadının böylesine nefret ve acı yaymaması gerektiğini söylediği bildirildi.

Akrabanın şu cevabı verdiği bildirildi: “Acı ve nefret hissetmeye her türlü hakkım var, çünkü [Hamas saldırısı sırasında] 15 saat boyunca güvenli odadaydım. Ben cesetlerin üzerine basarak teröristlerden kaçtım, sen bunları yaşamadın.”

Hanegbi’nin buna yanıt verdiği bildirildi: “Tamam, bana lanet okumaya devam et.”

Kanal 12’nin haberine göre kadın bu sırada odadan gözyaşları içinde ayrıldı. Daha sonra başka bir kadın katılımcının öfkeyle kapıya yöneldiği ve Hanegbi’nin, “Sen de drama yapıp arkandan kapıyı mı kapatacaksın?” dediği bildirildi.

Kanal 12 muhabiri, alıntıları beş farklı ailenin üyeleriyle karşılaştırdığını ve Hanegbi’nin de bunları yalanlamadığını söyledi.

Hanegbi haberlerle ilgili şu yanıtı verdi: “Ulusal Güvenlik Danışmanı, savaşın başından bu yana kendisiyle görüşmek isteyen tüm rehinelerin aileleriyle görüştü. Bu konuşmaları kaydetmiyor ve içeriğini yayınlamıyoruz. Üst düzey siyasilerle acı çeken aileler arasında açık bir diyalog kurmanın uygun yolu budur.

“Bugünkü toplantının ardından bile bu uygulamayı değiştirmeyeceğim. İsrail tüm rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamakla yükümlüdür ve bunu yapacaktır.”