Haberler

800’den fazla Yahudi Profesör Biden’a ve Senato’ya Yeni Antisemitizm Yasasını Reddetmeleri İçin Baskı Yapıyor

Kaynak: Common Dreams

Çeviri: Avi Haligua

“İsrail devletinin, İsrail hükümetinin, İsrail hükümetinin politikalarının ya da Siyonist ideolojinin eleştirilmesi antisemit değildir.” diyen yeni bir mektup yayımlandı.

Geçen hafta Filistinlilerin haklarını desteklemek için gercekleştirilen bir protestoda polisin şiddetine maruz kalarak gözaltına alınan Dartmouth Üniversitesi profesörü ve Yahudi Çalışmaları Bölümü eski başkanı Annelise Orleck de dahil 800’den fazla Amerikalı Yahudi eğitimci bir metkup yayımladi. Mektup, yasama organlarının ve ABD Başkanı Joe Biden’ın antisemitizmle mücadele ettiğini iddia eden bir yasayı reddetmelerini talep ediyor.

Mektup, “Antisemitizm Farkındalık Yasası’nın” gerçek tehditleri coğaltacağına ve Amerikalı Yahudilerin hâlihazirda maruz kaldiğı tehditleri “İsrail’e yönelik meşru eleştirilerle” karıştırarak antisemitizmi yükselteceğini iddia ediyor.

Geçen hafta Cumhuriyetçiler’in kontrolündeki Temsilciler Meclisi tarafından 70 ilerici Demokrat ve 21 Cumhuriyetçi’nin itirazlarına rağmen geçirilen yasa, antisemitizmi Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) tanıma göre tanımlamayı kabul ediyor. Bu tanım, “İsrail devletini hedef alma” ve “günümüz İsrail politikasını Nazi politikasıyla karşılaştırma”yı antisemitizm sayıyor.

Yakın zamanda Senato tarafından ele alınması beklenen “Antisemitizm Farkındalık Yasası” Eğitim Bakanlığı’nın bir tacizin antisemit olup olmadığını değerlendirmek üzere IHRA’yı destekleyen grupların çalışma tanımını dikkate almasını gerektiriyor.

Profesörler, bu tanımının “uluslararası olarak eleştirildiğini”, İsrail’deki bazı grupların da dahil olduğu yüzden fazla sivil toplum örgütünün geçen yıl IHRA’nın yorumunu reddetme çağrısında bulunduğunu belirtti. Mektubu imzalayan profesörler, bu tanımın İsrail’i meşru eleştirilerden korumak için “yanlış bir şekilde kullanıldığını” söylüyorlar.

Mektupta profesörler, “İsrail hakkında farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen, IHRA’nın antisemitizm tanımına hep birlikte karşıyız. Bu tanım Federal yasalara dahil edilirse, Filistinlilerin insan haklarını savunan ya da İsrail’in politikalarını eleştiren Amerikalı Yahudiler de dahil olmak üzere tüm Amerikalıları meşru eleştiriden alıkoymak ve susturmak için kullanılacak” dedi.

Profesörler, “Yahudi vatandaşları İsrail’e kendi ülkelerinden daha sadık olmakla suçlamayı” da içeren IHRA tanımını kullanarak, tasarının “Yahudi kimliğinin İsrail hükümetinin her kararıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu şeklindeki tehlikeli düşünceyi güçlendirdiği” ironisine dikkat çekti.

Mektup, “antisemitizmle mücadele etmek bir yana, bu dinamik Yahudi Amerikalıların karşı karşıya oldugu gerçek tehditleri daha da artıracak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Dartmouth profesörü Annelise Orleck, mektubu New York City Üniversitesi profesörü Peter Beinart ve İbrani Üniversitesi’nden emekli profesör Avishai Margalit gibi diğer Yahudi akademisyenlerle birlikte imzaladı.

Bir işçi sınıfı tarihçisi olan Orleck, gözaltına alınmasının ardından, son haftalarda Gazze bombardımanı sebebiyle ABD’nin İsrail’e desteğinin son bulmasını talep etmek üzere öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla yaygınlaşan protestoları sınırlayan Dartmouth ve diğer okulların “antisemitizm kavramını bir silah olarak kullanmayı” durdurmasını umduğunu söyledi.

Profesörler, “antisemitizmle ciddi biçimde mücadele etmek isteyen” siyasi liderleri, “dünyanın dört bir köşesinde yüzlerce Yahudi akademisyen tarafından imzalanan Nexus Belgesi veya Kudüs Deklarasyonu’nda yer alan tanımlar gibi, antisemitizmin alternatif tanımlarını desteklemeye” çağırıyorlar. IHRA tanımından farklı olarak, “Nexus Belgesi ve Kudus Deklerasyonu İsrail’i meşru eleştirilerden muaf tutarak Yahudilerin güvenliğine ve sivil özgürlüklere halel getirmeden antisemitizmle mücadele etmek için anlamlı araçlar sunuyor.”

Antisemitizm Farkındalık Yasası geçen hafta Temsilciler Meclisi’nde kabul edildiğinde, Yahudi bireyler öncülüğündeki Filistinlilerin insan haklarını savunan gruplar da öneriyi kınayanlar arasında yer aldı. Biden, son haftalarda ABD geneline yayılan, öğrenciler ve öğretim üyelerinin ABD’nin Gazze’yi bombalayan İsrail’e verdiği desteğin sona ermesini talep ettiği kampüs protestolarının doğası gereği Yahudi karşıtı olduğunu öne sürerek Filistin yanlısı hak gruplarını öfkelendirdi.

Profesörlerin geçen hafta yayımlanan mektubunda “İsrail devletinin, İsrail hükümetinin, İsrail hükümetinin politikalarının veya Siyonist ideolojinin eleştirilmesi kendi başına antisemitik değildir” ifadesi yer alıyor. “Siyasi liderlerimizi, antisemitizmi İsrail devletinin eleştirisiyle eşdeger gören bir antisemitizm tanımını federal yasa hâline getirme çabalarını reddetmeye çağırıyoruz.”