Göze Çarpanlar Haberler

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi’nden antisemitizmin artabileceği uyarısı

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkan Yardımcısı Mark Dainow, ülkede kış aylarında antisemitizmin aratabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: AA / Erbil Başay

Mark Dainow, başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Almanya’da Yahudilerin her gün ayrımcılık, dışlanma ve şiddete maruz kaldığını belirtti.

Alman hükümetinin verilerine göre, ülkede bu yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar 1555 Yahudi karşıtı suçun işlendiğini aktaran Dainow, “Bu, her gün ortalama 5 Yahudi karşıtı suçun işlendiği anlamına geliyor.” dedi.

Dainow, ülkede artan enerji fiyatlarından dolayı toplumda birliktelik sağlanması açısından ciddi bir sınavdan geçileceğini, böyle dönemlerde insanların basit ideolojilerde ve komplo teorilerinde cevaplar aradığına işaret etti.

Böyle dönemlerde ayrıca aşırılık yanlılarının da destek gördüğünü vurgulayan Dainow, “Almanya Yahudiler Merkez Konseyi olarak biz bu kış antisemitizmin daha da artacağı konusunda büyük endişe duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan Alman hükümetinin antisemitizme karşı mücadele sorumlusu Felix Klein de Almanya’da Yahudilere karşı saldırıların süreklilik gösterdiğini, Yahudilere karşı şiddetin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da kaybolmadığını kaydetti.

Öte yandan Yahudi düşmanlığıyla mücadeleye ilişkin faaliyetler yürüten Amadeu Antonio Vakfı ve Anne Frank Merkezi, Yahudi düşmanlığına karşı duyarlılık oluşturmak için Almanya’nın 8 şehrinde kampanya başlattı.