Haberler

Bir Haftada Kürtlere İki Irkçı Saldırı Oldu

3 gün önce Kürtçe konuşan tarım işçilerine gerçekleşen ırkçı saldırıdan sonra şimdi de Konya’da Kürt bir aileye yapılan saldırıda bir kişi öldürüldü.

Saldırganlar arasında köy muhtarının da olduğu ve cinayetin jandarmanın gözü önünde gerçekleştiği bildiriliyor. Öldürülen Hakim Dal’ın ailesinin avukatı benzer bir olayın 2 ay önce de yaşandığını belirtti.

Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi.” dedi.

Son bir hafta içerisinde Kürtlere yönelik gerçekleştirilen saldırılar üzerine Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Kars barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu ve Van Barosu ortam açıklama düzenlediler.

1928’lerde yaşanan Vatandaş Türkçe Konuş! Kampanyasının ardında yatan zihniyet bugün de devam ediyor. Kimliklere ve insanların dillerine yapılan saldırılar nefret suçudur ve kabul edilemez.