Göze Çarpanlar Kültür Sanat

Burgazadası – Adadan İnsan Manzaraları: Yeni Kitap

Kaynak: İYT

Tiyatro eleştirmeni ve yazar Robert Schild’in kaleme aldığı “Canlı Bir Etnografik Müze: Burgazadası – Adadan İnsan Manzaraları” adlı kitabı Adalı Yayınları tarafından yayımlandı.

“Bu kitap, bir ilan-ı aşk olacaktı… Ancak “bir” değil, toplam 82 kişinin bir aşk belirtisi olmuştur. Zira, bu çalışma sırasında görüştüğümüz/yazıştığımız 82 eski ve yeni Burgazadalının her biri, o küçük kara parçasına derin bağlılığını ve ölmeyen sevgisini açıkça veya satır aralarında dile getirmiştir ki, buna kitabın yazarı da katılınca, sayı 83’e çıkıyor!

Burgaz’da yaşamak veya yaşamış olmak bir ayrıcalık, onu yazabilmek ise hizmetlerin en güzeli!”

Adalar Vakfı başkanı. Adalar Vakfı’nın Adalı dergisi ve Adalı Yayınları sahibi Halim Bulutoğlu, Robert Schild’in kitabını şu sözlerle övüyor:

“Adalar’da kültürel çeşitlilik en büyük zenginliğimiz. Ama tarihe dönüp baktığımızda, bu çeşitliliğin her zaman kaynaşmışlık anlamına gelmediği de biliniyor. Cemaatler halinde yaşayan, kendi cemaati dışına pek taşmamaya özen gösteren bir geri planı davardır bu toplumsal tarihin. Kimi acı olaylar da tetiklemiştir bu geri planı, biraz da önyargıları. Mozaik tanımlaması da bu nedenle biraz daha uygun düşer. Sınırlar belirgindir mozaiğin çünkü. Büyükada, Heybeli ve Kınalı bu hali açık eder. Ama Burgaz için öyle mi ya? Sevgili Robert Schild’in elinizdeki bu büyük emek harcanmış kitabı, bence Burgaz’ın, Burgazlıların bu gizini çözmek için anahtar.”

“Canlı Bir Etnografik Müze Burgazadası-Adadan İnsan Manzaraları-“ adlı kitap Adalar gazete bayiileri ile İstanbul’da Pandora ve Kırmızı Kedi ve Remzi kitapevlerinden temin edilebilir.