Afedersin Antisemit Arşiv

Yeni Akit’ten satır satır antisemitizm

Yeni akit, 17 Ekim günü yayınladığı haberin daha henüz başlığında bile antisemitizm yapıyor. “Fas Kralı’ndan şaşırtan karar! Yahudilere hizmet ediyor” başlığında Yahudiler bir ‘kötülük’ sembolü olarak gösterilerek Yahudiler lehine yapılacak her hareketin biz ‘hizmet’ olduğunu belirtirken, Yahudiler lehine yapılacak her şeyin kınanması gerektiğini ifade ediyor.

‘Yahudilere yakınlığıyla bilinen ….’ ifadesinde Yeni Akit tekrar Yahudilere yakın olmanın eleştirildiği bir tavır takınmakta.

Satır aralarını okuyarak ilerlenen haberde ise en belirgin antisemitizm örneklerinden birine, Holokost inkarına geliyoruz. ‘Yahudi soykırımı iddiaları’ ifadesiyle Holokost inkarına çanak tutan Yeni Akit haberdeki her cümlesinde istikrarlı antisemitizmini sürdüyor.

Bu satır satır antisemitzme neden olan haberin nedeni ise Fas Kralı 6. Muhammed’in Holokost’un lise müfredatına eklenmesi için talimat vermesi ve UNESCO Başkanı olan Audrey Azoulay’ın Twitter hesabında, “Kral antisemitizmi ifade özgürlüğünün ve beraber yaşamanın tam zıttı olarak sundu; antisemitizm ile savaşın eğitim ve kültür savaşı olduğunu söyledi” ifadeleri.