Arşiv

Danimarkalı İmama Yahudilere Ölüm Çağrısı Suçlaması

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bir caminin imamı hakkında Yahudileri öldürmeye teşvik ettiği suçlamasıyla dava açıldı. Ülkede benzerine ilk defa karşılaşılan dava, tartışmalara yol açtı.

Kaynak: Euronews

Kopenhag’ın mahallelerinden Norrebro’da bulunan Al-Faruq Camisi’nin imamlığını yapan Mundhir Abdallah, Müslümanları Yahudilere karşı ayaklanmaya çağırmakla suçlandı. Facebook ve Youtube üzerinden Mart ayında yayınladığı videolarda Abdallah, “Müslümanlar Yahudilere karşı savaşıp onları öldürmedikçe kıyamet kopmayacaktır.” dedi.

Savcı Eva Ronne, “Bu ifadeler çok ciddi ve mahkemenin dosyayı incelemesini doğru buluyorum.” dedi.

Bir vaiz hakkındaki ilk dava

Danimarka’da ceza kanununa 1 Ocak 2017’de eklenen hükümlere göre dini vaazlarda kullanılan ifadeler suç teşkil edebiliyor. Savcı Ronne, bu yasa kapsamında Kuran ve İncil gibi kutsal kitaplardan alıntı yapmanın yasal olduğunu, fakat insanları öldürmeye teşvik etmenin veya ölümleri olumlu göstermenin 3 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Ronne, “Belli bir gruba ait insanların öldürülmesini teşvik etmek her zaman suçtu ama ilk defa nefret söyleminde bulunan vaizleri hedef alıyoruz.” dedi.

Kopenhag mahkemelerinde görülecek dava için henüz bir duruşma günü belirlenmedi.

Ülkedeki Yahudiler endişeli
İmamın vaazı hakkında suç duyurusunda bulunan Yahudi topluluğuysa dava açılmasını olumlu karşıladı.

Topluluğun lideri Dan Rosenberg Asmussen, imamın niyeti konusunda “hiçbir şüphenin olmadığını” ve konunun “çok endişe uyandırıcı” olduğunu söyledi.

Danimarka’da İslam karşıtlığıyla bilinen Göç Bakanı Inger Stojberg ise imamın ifadelerini “korkunç, antidemokratik ve tiksindirici” olarak değerlendirdi.

Mayıs ayında yayımlanan bir listeyle vaazlarında nefret yaydığı gerekçesiyle, 5’i Müslüman 1’i Evanjelik olan 6 yabancı din adamının Danimarka’ya girişi iki seneliğine yasaklanmıştı.