Arşiv Göze Çarpanlar Haberler

Almanya’da Bilgisayar Oyunlarında Nazi Sembolü Kullanımına ‘Şartlı’ İzin

Almanya’da, bilgisayar oyunlarında Nazi sembollerinin kullanılma yasağı perşembe günü itibariyle kaldırıldı. Yetkililer, Nazi amblemlerinin ‘propaganda amacı olmaması şartıyla’ oyunlarda kullanılabileceğini belirtti.

Kaynak: Sputnik

Alman Eğlence Yazılımları Öz Düzenleme Kurumu (USK) tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, Hitler’in Nazi Partisi’nin Swastika (gamalı haç) sembolünün de dahil olduğu yasaklı ve yasa dışı sembollerin ‘toplumsal uygunluk’ şartıyla kullanılmasına izin verilen kararın, filmlerde olduğu gibi oyunlara da uygulanacağı öğrenildi.

USK Genel Müdürü Elisabeth Secker, ‘toplumsal uygunluk’ konusuyla ilgili olarak ise “Bu bağlamda, toplumsal olarak uygun olan, anayasaya aykırı örgütlerin sembollerinin sanatsal ya da bilimsel bir amaca hizmet etmesi, güncel olayları veya tarih anlatımında yardımcı olması için kullanılabileceği anlamına gelir” dedi.

Öte yandan, Secker, anayasaya aykırı örgütlenmeye veya ideolojisine karşı muhalefeti açıkça ifade eden oyunların da ‘toplumsal olarak uygun’ sayılabileceğini söyledi.

Almanya’da piyasaya sunulan her oyunun USK tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Secker, bugüne kadar ise yasaklı semboller içeren hiçbir oyunun değerlendirilmesi için dahi kuruma teslim edilmediğini vurguladı.

Ancak, anayasaya aykırı semboller içeren bilgisayar oyunları bundan sonra USK’nin bağımsız sınıflandırma komiteleri tarafından değerlendirilecek ve oyunun satışa devam edip etmemesi kararı da bu komiteler tarafından alınacak. Yasağın devam ettiği dönemde, ‘Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nı kazandığı’ senaryosuyla üretilen ‘Wolfenstein II: The New Colossus’ isimli bir oyunda, üzerlerinde gamalı haç bulunmayan Nazi askerleri ve ‘bıyıksız hitler’ canlandırması ise tartışma yaratmıştı.

Almanya’da anayasaya aykırı örgütlerin sembollerinin kullanımı konusundaki genel yasak ise devam ediyor.