Arşiv Göze Çarpanlar Haberler

Bisikletiyle Yüzlerce Yahudi’yi Kurtaran Bartali’nin Hikayesi Animasyon Oluyor

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Hitler’in kuklası faşist lider Benito Mussolini’nin İtalya’sında kahraman bir bisikletçi, sadece pedal çevirerek yüzlerce Yahudi’nin hayatını kurtarıyor. Bartali’nin hikayesi, bu kez animasyon olarak beyaz perdeye aktarılıyor.

Haber: Wolfgang Spindler & Mert Can Yılmaz / Euronews

Gino Bartali, Floransa doğumlu şampiyon bir bisikletçi. İki Tour de France (Fransa bisiklet turu) ve üç Giro d’Italia (İtalya bisiklet turu) şampiyonluğu kazanmış büyük bir sporcu. Ama Bartali’nin hikayesini efsane yapan sportif başarılarından çok daha fazlası.
Kurtardığı yüzlerce hayatı eşine bile anlatmadı

İkinci Dünya Savaşı öncesinde ününü tüm İtalya’ya yaymış bir bisikletçi, savaş sırasında Toscana’dan, Umbria’ya, Roma’dan, Floransa’ya pedallıyor. Bu kez ucunda bir şampiyonluk ya da bir madalya yok ama bisikletinin selesinde ve gidonunda, rulo yapılarak saklanmış onlarca gizli mesaj, belge, sahte pasaportlar ve belgeler var.

Bu belgeler ve pasaportlar, savaş dönemi yaklaşık 800 Yahudi’nin hayatını kurtaracak. Bartali’ye göre bu, tüm madalyalardan, kupalardan daha önemli. Savaş dönemi boyunca yüzlerce dökümanı, hayatını hiçe sayarak ve soranlara “antrenman” yaptığını söyleyerek ihtiyacı olan Yahudilere ulaştırdı.

Soykırımdan bisiklet sporcusu sayesinde sağ çıkabilmiş bir Yahudi’nin anlattığına göre, Bartali evinin kilerinde Yahudi bir aile saklamış.

Bisikletçi, savaş sonrasında da yaptıklarını sır olarak sakladı. Eşinin bile bilmediği kahramanlık hikayesinin detayları ise, 2000’de Bartali’nin ölümünün ardından gün yüzüne çıktı.
Bartali’nin Bisikleti: Gelecek için umut

Bartali’nin hikayesi daha önce belgesellere konu olsa da, ilk kez bir animasyon film olarak karşımıza çıkıyor.

Film, geçmişin anılarını günümüze taşıyor. Bartali’nin hikayesi ve bisikleti, Yahudi bir çocuk olan David’e ilham veriyor. David, filmde Bartali’nin izinden giden kararlı, genç bir sporcu. Arkadaşı İbrahim ile, biraz da kuralları çiğneyerek, hem Yahudi ve Arap cemiyetleri arasındaki barışı sağlamak ve hem de şampiyonluğa ulaşmak için Kudüs sokaklarında tüm zorluklara karşı pedallıyor.

Lynx Multimedia tarafından yapılan “Bartali’nin Bisikleti: Gelecek için umut” henüz yapım aşamasında. Muhabirimiz Wolfgang Spindler, film gösterime girmeden, prodüktörler ile görüştü.
Prodüktör Sabrina Calippari, bu hikayeyinin anlatılması ve bilinmesi gerektiğini söyledi:
“Bu hikayeyi anlatmak zorundaydık, çünkü herkes tarafından bilinmiyor. Umarım geniş bir kitleye ulaşarak, sporun hala temiz kalabileceğini gösterebiliriz.”