Afedersin Antisemit Arşiv Göze Çarpanlar Haberler

Shakira’nın Kolyesine Nazi Suçlaması

Dünyaca ünlü pop yıldızı Shakira‘nın son albümü ile aynı adı taşıyan 6’ncı dünya turnesi “EL Dorado” kapsamında satışa sunulan kolyesi Nazi sembolünü andırdığı gerekçesiyle büyük tepki topladı.

Kaynak: Euronews

Turne için özel olarak tasarlanan ve satışa sunulan kolyenin gelen tepkiler üzerinde satışının durdurulduğu açıklandı.

2017 yılında vergi kaçırma şüphesi, intihal şikayeti, konserlerinin ertelenmesi gibi olaylarla adı gündeme gelen şarkıcı bu kez de 3 Haziran’da Hamburg’da başlattığı “EL Dorado” turnesi için tasarlanan kolyesi ile gündeme geldi. Adolf Hitler’in Nazi Almanya’sının sembolünü anımsatan kolye antisemitizm mesajı verdiği gerekçesiyle büyük tepki topladı.

Sanatçının adının ve dünya turnesinin yazılı olduğu yuvarlak kolyenin ortasında İnka Medeniyeti’nin güneş sembolüne benzeyen bir simge olduğu ve çevresinin ise dişli bir çark ile sarıldığı görülüyor. Bu sembol İlk olarak Karl Maria Wiligut tarafından tasarlanan Nazi mistisizmin kara güneşini andırıyor.

Shakira hayranlarının dikkatinden kaçmayan bu ayrıntının sosyal medyada paylaşılması “Shakira, Nazi sembolünü satışa çıkardı” yorumlarına sebep oldu. Gelen tepkiler üzerine turne hatırası için bastırılan ve 9.95 ABD dolarına satılan kolyenin siteden kaldırıldığı görüldü. Olayı talihsiz bir durum olarak niteleyen tur şirketi kamuoyundan özür diledi ve kolyenin satıştan kaldırılacağını duyurdu.

Böylece zaman zaman kolyeleri ile adından söz ettiren ünlü şarkıcının bu kolyesi moda olamadan piyasadan kaldırılmış oldu.

Ünlü şarkıcı 11 Temmuz’da İstanbul’da hayranlarıyla buluşacak.