Arşiv Haberler

Ümit Özat, Yahudi halkından özür diledi

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat, tribünlerden kendisine yönelik tezahüratlara karşı yaptığı basın açıklamasında antisemit ifadeler kullanmıştı. Kullandığı, “Ben asla, bırakın Ankaragücü’nü, Yahudi takımı olsa ekmeğini yediğim yere laf etmem” ifadelerine sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Özat, bugün Yahudi halkından özür diledi.

Özat özür dilemek için yaptığı açıklamada,

“3 Aralık 2017 tarihinde, DG Sivaspor ile yapılan müsabaka sonunda tribünlerden tarafıma yapılan suçlayıcı ve onur kırıcı söylemlere dair yaptığım açıklamalarda kullandığım bazı ifadelere dair üzüntülerimi bildiren açıklamamdır.

Yaptığım açıklamalardan anlaşılanların hümanist yapımı yansıtmadığını, insanı insan olduğu için seven aile kültüründen geldiğimi belirtmek isterim. İnsanı seviyorum, hiçbir ayrım gözetmeden. Bazen üzüntünün yarattığı kızgınlık nedeniyle, konuşma sırasında, çoğu zaman kullanılan kelimeler ve anlamaları, söylenmek istenenin dışında algılanmasına neden oluyor. Irk ayrımının bütün biçimlerine karşı olan biri olarak, böyle bir cümle sarf etmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyor; Yahudi halkından ve kamuoyundan özür diliyorum. Barış içerden gelir, kalbimde barış var. Saygılarımla” dedi.