Arşiv Göze Çarpanlar Haberler

“Hitler’in Ordularını Bozguna Uğratmış Bir Ülkede Nazi Bayraklarına Yer Yok”

ABD’li oyuncu Arnold Schwarzenegger, ABD Başkanı Trump’ın Charlottesville olaylarında takındığı tutumu bir videoyla eleştirdi. Trump’ı neo-Nazileri desteklemediğini gösterecek bir konuşma yapmaya çağıran Schwarzenegger, Trump’a “İzin ver, konuşma metnini yazmaya yardımcı olayım” önerisinde bulundu.

Kaynak: NTV

ABD Başkanı Donald Trump’ı göçmen yasağından dolayı eleştiren ve ‘Çırak’ adlı televizyon programı nedeniyle sosyal medya üzerinden sık sık Trump’la atışan eski Kaliforniya valisi ve oyuncu Arnold Schwarzenegger, bu kez de Charlottesville olayları nedeniyle tepkisini dile getirdi.

Sputniknews’in haberine göre Schwarzenegger, çektiği videoda Trump’a beyazların üstnülüğünü savunanlara ve neo-Nazilere desteğini çekmesi çağrısı yaptı. ABD’deki nefret odaklarını eleştiren Schwarzenegger “Ben orijinal Nazileri tanıdım, çünkü biliyorsun, 1947 yılında Avusturya’da doğdum, 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra. Diyebilirim ki bu hayaletler (Nazilerin) hayatlarını utançla geçirdi ve hala cehennemde yanıyorlar.”

Nazi lideri Adolf Hitler’e değinen Schwarzenegger, Trump’ın nefret gruplarını reddettiğini açıklamasının ve bu konuda bir konuşma yapmasının ‘vicdani sorumluluğun’ gereği olduğunu söyledi:

“Dünya olanları izliyor. Şimdi izin ver konuşma metnini yazmana yardım edeyim: ‘ABD Başkanı ve bir cumhuriyetçi olarak, beyazların üstünlüğünü savunanları desteklemiyorum. Hitler’in ordularını bozguna uğratmış bir ülkede Nazi bayraklarına yer yoktur. Lincoln’ün partisi Konfederasyon bayrağını taşıyanlarla yan yana yürümeyecektir’.”

ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln, eyaletler arasında birliğin sağlanmasını sağlamış ve köleliği kaldırmış, daha sonra güneyli bir Konfederasyon yanlısı tarafından öldürülmüştü.

Kendisi de sonradan ABD vatandaşı olmuş olan Avusturya kökenli Schwarzenegger, Trump’ın göçmen yasağıyla ilgili olarak ‘bizi aptal gösteriyor’ demiş, bunun üzerine Trump, göreve başlamadan önce sunduğu, Çırak adlı televizyon programını kendisinden sonra sunmaya başlayan Schwarzenegger’in, programın reytinglerini düşürdüğünü söylemişti. Trump’ın Twittter hesabından kendisiyle ilgili yayınladığı alaycı yorumlara Schwarzenegger videolar çekerek karşılık vermiş, Trump’a rolleri değiştirmeyi önermişti.