Arşiv Göze Çarpanlar

Sokaklardan ırkçılığı kazımaya kararlı bir kadın: Irmela

Kaynak: Gazete Karınca

72 yaşındaki Irmela Mensah-Schramm, Berlin’i sokak sokak dolaşıp ırkçı duvar yazıları ve görselleri kazıyor. Irmela tek başına dev bir kadro misali sokakları düşmanca yazılardan arındırıp, yerine barışı nakşetmeye kararlı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan, düşmanca yazı ve görsellere savaş açan bir kadın: Irmela Mensah-Schramm.

72 yaşındaki Irmela, 1969 yılından itibaren engelli çocuklar için eğitimci olarak anaokullarında çalışmış, şimdi ise emeklilik günlerini barışa adayan bir savaşçı gibi.

Irmela aynı zamanda barış ve insan hakları için mücadele eden bir aktivist grubun içerisinde de yer alıyor.

Irmela, “Nazilere karşı” yazılı bir çanta, sprey ve bir fotoğraf makinesi taşıyarak dolaşıyor ve Neo-Nazi sembollerini, yazılarını ortadan kaldırıyor.

Irmela, ilkin gördüğü ırkçı yazılara yöneliyor ardından onları fotoğraflayarak yıllardır oluşturduğu arşivine ekliyor. Daha sonra ise ‘kahverengi pislik’ olarak nitelendirdiği bu görselleri kazıyor.

Faşistlerden tehdit: “Gaz odasına aitsin”

Schramm, kentteki Neo-Nazi sembollerini yok etmeye ilk kez 1986 yılında, evinin önündeki otobüs durağına yapıştırılan bir çıkartmayı sökerek başlamış.

Sonrasında ise eline spreyini alarak rastladığı bütün ırkçı slogan, çizim ve şekillerin üzerini kapatmış .

Irmela çoğunlukla yaptığı işin takdir edildiğini ancak zaman zaman faşist tepkilerle de karşılaştığını söylüyor.

Genç bir çocuğun bir keresinde kendisi için “Gaz odasına aitsin” dediğini anlatan Irmela, bazen de ‘mala zarar verdiği’ iddiasıyla başının derde girdiğini söylüyor.

Faşizmin bir düşünce biçimi olmadığını dolayısıyla düşünce özgürlüğü kapsamına girmediğini tane tane anlatan Irmela bu ayrımı, ‘diğer insanlara karşı nefret ve hakaretin başladığı nokta’ olarak nitelendiriyor.