Afedersin Antisemit Arşiv Göze Çarpanlar Haberler

Hutbedeki Antisemit İfade Nedeniyle Görevinden Alındı

Toronto’da bir mescitte verdiği hutbede antisemitik ifade kullandığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Müslüman gencin asistanlık yaptığı üniversiteyle ilişiği kesildi.

Kaynak: Karar

Kanada’da bir üniversitede asistanlık yapan Müslüman genç, geçen yıl bir mescitte cuma namazında hutbe verirken dua ettiği sırada Yahudilere yönelik ifadesinden dolayı görevinden alındı.

Alınan bilgiye göre, Toronto’daki Ryerson Üniversitesinde öğretim asistanı olan Ayman Elkasrawy, geçen yıl kent merkezinde Kanada Müslümanlar Derneğine ait Toronto Mescidi’nde cuma namazı kıldırdı.

Namaz öncesi verdiği hutbenin sonunda yaptığı duada, “El-Aksa Camisi’ni Yahudilerin pisliklerinden arındır” dediği öne sürülen Elkasrawy hakkında dernek tarafından soruşturma başlatılarak bu mescitte namaz kıldırması yasaklandı.

Durumun bildirilmesi üzerine Toronto Polisi de olayla ilgili soruşturma başlattı. Bu kapsamda şimdiye kadar Elkasrawy ile ilgili herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadığı belirtildi.

YAHUDİ KURULUŞUNDAN ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE MEKTUP

B’nai Brith adlı Yahudi kuruluşunun Kanada birimi, Ayman Elkasrawy’nin asistan olarak çalıştığı Ryerson Üniversitesi yönetimine bir mektup yazarak ondan şikayetçi oldu.

Kuruluşun Kanada Genel Sekreteri Michael Mostyn, şikayeti doğruladı.

Ryerson Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada ise olayın derhal üniversitenin insan hakları servisi, insan kaynakları departmanı ve hukuk ekibi tarafından incelenerek Elkasrawy’nin ilişiğinin kesildiği duyuruldu.

Açıklamada, “Bu inceleme sonucunda üniversite uygun olan önlemi aldı. Bu nitelikteki gelişmelerin Yahudi öğrencilerimizi ve Musevi cemaatimizi nasıl etkilediğini anlıyoruz. Bu incelemeden bağımsız olarak antisemitizm konusunda farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyor ve topluluğumuzdaki antisemitik gelişmelere aktif olarak karşılık veriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kanada Müslümanlar Derneği Sözcüsü Memona Hossain de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu olaydan ötürü Toronto Rabbiler Komitesi dahil olmak üzere Yahudi cemaatinin liderlerinden özür diledi. Hossain, “Yorumu yapanı biliyoruz ve imamlığını askıya aldık.” dedi.