Denizli Valisi Ahmet Altıparmak’ın, 15 Temmuz darbe girişime ilişkin olarak söylediği “Bu akıl, tam Amerika´da yetişmiş İngiliz genleri taşıyan bir Yahudi´nin aklıdır diyorum” sözleri tepki topladı.

Kaynak: Şalom

191020163romnbvmqylzhgumfod7e5qgh-png

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki ‘15 Temmuz Darbesi ve Toplumsal Etkileri’ Panelinde söz aldı. Altıparmak da 15 Temmuz’un büyük bir oyun olduğunu, oyun kurucuların bundan vazgeçmeyeceklerini belirterek, bu oyunu bozmak zorunluluğu taşıdıklarını belirtti.

“Bu akıl, ne bir Amerikalının aklı ne bir kendi başına bir İngilizin aklı ne de İsrail’in aklı. Bana göre günümüze evrilmiş bir Haçlı seferidir” diyen Altıparmak, şöyle devam etti:

“Bu akıl, tam Amerika’da yetişmiş İngiliz genleri taşıyan bir Yahudi’nin aklıdır diyorum. Bu, burada bitmeyecek diye düşünüyorum. Bu elbette devam edecektir. Belki oyuncular zamanla değişir ama kurbanları yine Türk ve Müslüman olacak.”

Söz konusu sözlerin basına yansımasının ardından Türk Yahudi Toplumu bu ifadeleri kınadığını belirten mesajını sosyal medyada yayınladı. “Sayın Altıparmak, konuşmanızdaki Yahudiliği de hedef gösteren nefret söylemini kınıyoruz” mesajı bazı milletvekilleri tarafından paylaşıldı.

Takip eden saatlerde Denizli Valisi Altıparmak, Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh’i arayarak, samimi özürlerini iletti. Ancak bu konuda kamuya yönelik bir açıklama yapmadı.

Benzer bir olay, 2014 yılında Edirne Valisi Dursun Şahin ile yaşanmıştı. Vali Şahin, Edirne Sinagogunun restorasyonunun tamamlanma aşamasında, İsrail’in Mescid’i Aksa’ya müdahalesine kızdığını belirterek, “O eşkıya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz” demişti. Şahin, daha sonra Hahambaşı Rav İsak Haleva’yı arayarak özür dilemişti.