Arşiv Haberler

“Kavgam” Almanya’da çok satanlar arasında

Nazi propagandası ve antisemitizm içeriği nedeniyle yeniden basılması 31 Aralık 2015’e kadar engellenen Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı yılbaşından bu yana sadece Almanya’da 24 bin adet satıldı. Kitap çok satanlar listesinde yer alıyor.

hitlerin-“kavgam“i-yeniden-basilacak-(2)

Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü (IfZ) tarafından, tarihçilerin bilimsel açıklamaları ve eleştirileri dahil edilerek hazırlanan Adolf Hitler’in otobiyografisini ve fikirlerini kaleme aldığı “Kavgam” kitabının Almanya’da çok satanlar listesinde yer aldığı bildirildi.

IfZ’den yapılan açıklamada, kitabın piyasaya çıktığı Ocak ayından bu yana yaklaşık 24 bin adet satıldığı belirtildi.

Kitabın ilk etapta tarih ve siyaset ile ilgilenenler tarafından satın alındığı ifade edilen açıklamada, kitaba olan talebin sürdüğü ve şimdi 3. baskısının piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Açıklamada, kitaba Neonazilerin ilgi gösterdiği yönünde ise herhangi bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

Hitler’in 1924-1926 yılları arasında kaleme aldığı “Kavgam” ilk baskısı Temmuz 1925’te yapılmış, kitap 1944 yılına kadar 12 milyondan fazla basılmıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından kitabın telif haklarına sahip olan Bavyera eyaleti, Nazi propagandası ve antisemitizm içermesi nedeniyle kitabın yeniden basılmasını engellemişti. Eyaletin kitap üzerindeki telif hakkının süresi 31 Aralık 2015’te doldu. Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü (IFZ) ise tarihçilerin bilimsel açıklamalarını içeren “Kavgam” kitabının eleştirel yeni baskısını 8 Ocak’ta piyasaya sunmuştu.